Apel burmistrza o poparcie Dębicy w staraniach o pozyskanie pieniędzy na rozbudowę krytego basenu podpisali już czołowi polscy pływacy, ich trenerzy oraz Zarząd Polskiego Związku Pływackiego. Teraz dokument podpisują parlamentarzyści z Podkarpacia. Według burmistrza Pawła Wolickiego jest szansa, by wkrótce w Dębicy powstał pierwszy w Polsce kompleks krytych pływalni oraz pierwszy w Polsce ośmiotorowy basen 25 – metrowy.
 

– Obecnie, gdy wszystkie pieniądze skierowane będą na organizację Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej, tylko Dębica, w krótkim czasie i za relatywnie niewielkie pieniądze, może stworzyć bazę do przygotowań olimpijskich i prestiżowych imprez międzynarodowych dla pływaków – mówi burmistrz Paweł Wolicki. –  Dzięki rozbudowie pływalni, powstałby jedyny taki kompleks w Polsce służący mieszkańcom, sportowcom i organizatorom zawodów ogólnopolskich i międzynarodowych. Liczymy także, że z naszej bazy; kompleksu boisk, sal i basenów i hotelu będą korzystać ekipy przygotowujące się do Mistrzostw w Piłce Nożnej.

Dlatego miasto nadal będzie się starało o pieniądze, by dokończyć rozpoczętą dziewięć lat temu budowę 25 – metrowego basenu z ośmioma torami sąsiadującego z istniejącym już basenem o wymiarach olimpijskich, na którym w poprzednich latach, jak i przed dwoma tygodniami, rozgrywane były Główne Mistrzostwa Polski w Pływaniu.

Władze miasta przewidują, że budowa basenu potrwa rok i będzie kosztowała 10 milionów złotych. Wówczas Dębica mogłaby stworzyć bazę dla olimpijczyków, zanim zakończy się budowa basenu w Warszawie. W późniejszych latach działalność obu pływalni uzupełniałaby się wzajemnie.

– Inwestycja już jest przygotowana pod względem formalno – prawnym, miasto posiada pełną dokumentację budowlaną oraz pozwolenie na budowę – mówi burmistrz Paweł Wolicki. – Ze względu na istniejącą już halę, w której będzie budowana pływalnia oraz istniejącą infrastrukturę instalacyjną  i zewnętrzną, związaną z funkcjonującą pływalnią o długości 50 – metrów, koszt tej inwestycji jest o 50 procent niższy niż w przypadku realizacji innych tego typu obiektów od podstaw.

Pod apelem burmistrza podpisali się czołowi polscy pływacy, Otylia Jędrzejczak, Paweł Korzeniowski, Mateusz Sawrymowicz, Sławomir Kuczko, którzy uważają dębicki basen za bardzo szybki. To tutaj pobito około 20 rekordów Polski. Pływacy podpisując się pod apelem zapewniali burmistrza Pawła Wolickiego, że cenią sobie organizację zawodów w Dębicy a rozbudowa jest niezbędna do jeszcze lepszej ich organizacji.

Teraz władze miasta zbierają podpisy parlamentarzystów a wkrótce wybierają się z nim do ministerstwa sportu.