Paweł Wolicki od czerwca 2017 r. Prezes Zarządu Latoszyn Zdrój Sp. z o.o.
Informacje Latoszyn
Latoszyn, to jedna z najstarszych wsi gminy Dębica. Istniała już w XII w., a jej pierwszym właścicielem był Teodor Gryfita, wojewoda krakowski. Z tej wsi, skąd wywodzili się współwłaściciele Dębicy, pochodził jeden z najwybitniejszych reprezentantów rodu, profesor i sześciokrotny rektor Akademii Krakowskiej – Jan z Latoszyna.
Latoszyn od wieków słynął ze znakomitych wód leczniczych wypływających u podnóża wzniesienia Palana Gera (zwana też Świątynią Peruna – niegdyś ośrodka prasłowiańskiego kultu). Lecznicze źródła uczyniły z Latoszyna w XIX w. znane kąpielisko. „ (…) około 1850 roku z inicjatywy Bobrownickiej z domu Morskiej, ówczesnej dziedziczki Latoszyna, wspieranej przez inż. Groisa u podnóża Palanej Gery powstał niewielki zakład zdrojowo-kąpielowy ze źródłami siarczanowymi, z których zaczęli korzystać już nie tylko okoliczni mieszkańcy.” Wieś słynęła z niekonwencjonalnych metod leczenia chorób (stawów, kości, chorób skórnych: grzybicy, łuszczycy, chorób kobiecych, paraliżów i niedowładów a nawet otyłości).
Zakład ten został zniszczony przez huragan i pożar (najprawdopodobniej na przełomie XIX i XX wieku). Na miejscu starego zakładu w 1932 roku wybudowano nowocześnie urządzone łazienki, pensjonaty, karczmę. Do zakładu zjeżdżali kuracjusze z kraju i zagranicy, stawiając go ponad Krynicę i Szczawnicę. Podczas II wojny światowej ten tętniący życiem ośrodek został prawie całkowicie zniszczony i tylko mieszkańcy okolic korzystali, jak w dawnych wiekach z cudownej wody, leczącej wszelkie schorzenia.
Zakład Przyrodo-Leczniczy
2-go lipca 2018 r. otwarto dla pacjentów Dzienny Oddział Rehabilitacji w Zakładzie Przyrodo – Leczniczym w Latoszynie. Operatorem ośrodka jest firma Rehnowa z Pustkowa- Osiedla. Zakład od września 2018 r. działa w oparciu o kontrakt NFZ na zabiegi rehabilitacyjne.
Zakład oferuje zabiegi lecznicze z wykorzystaniem wód siarkowych oraz borowiny, a także zabiegi rehabilitacyjne z zakresu Fizykoterapia, Elektroterapia, Masaż, Kinezyterapia, oraz innych zabiegów specjalistycznych.
Dodatkowe korzyści dla mieszkańców Gminy Dębica:
Rada Gminy Dębica uchwaliła dla wszystkich mieszkańców Gminy Dębica „Program profilaktyki zdrowotnej”, zgodnie z którym wszyscy mieszkańcy Gminy Dębica mogą skorzystać bezpłatnie z zabiegów rehabilitacyjnych w Uzdrowisku w Latoszynie – w tym przypadku wystarczające będzie tylko skierowanie na takie zabiegi od lekarza rodzinnego. Dla kąpieli leczniczych również z zaznaczeniem, że nie ma pacjent przeciwskazań zdrowotnych.” Na ten cel przeznaczono w tym roku 100 tys. złotych. – Dzięki temu każdy mieszkaniec gminy może bezpłatnie sprawdzić swoje zdrowie pod kątem chorób układu ruchu i chorób skórnych. W razie wykrycia jakiś niepokojących zmian, czekać go będzie, również bezpłatna rehabilitacja w przychodni.
Wodolecznictwo
Kąpiele siarkowe – to kąpiele z zastosowaniem naturalnej solanki siarczkowej, której skład to bezdyskusyjne źródło zdrowia. Zawiera ono m.in. aktywne związki siarki oraz makro i mikroelementy(m.in. jod, brom, bor i fluor). Kąpiel trwa 10-15 minut w wodzie o temperaturze około 36 stopni C. Po każdym zabiegu pacjent musi odpocząć kilkadziesiąt minut. Pozytywne efekty terapii można zauważyć po 10-15 zabiegach. Utrzymują się one 8-12 miesięcy. Badania pokazują, że zawarte w kąpieli siarczkowej aktywne składniki przenikają, prze skórę. Przyczyniają się do poprawy mikrokrążenia, obniżenia poziomu cholesterolu , reguluje poziom glukozy we krwi i kwasu moczanowego. Kąpiele te są wskazane dla osób zmagających się z miażdżycą naczyń tętniczych, cukrzycą, dną moczanową, pacjentom z problemami skórnymi. Mają także działanie antybakteryjne (m.in. zmiany łojotokowe , trądzikowe, łuszczycy, atopowe zapalenie skóry, twardzinę). Polecana są też na problemy związane z narządami rodnymi (bolesne miesiączkowanie oraz zmniejszanie obrzęków). Poprawiają też nastrój i dodają energii.
Wskazania : zwyrodnienie kręgów, dyskopatia, neurologia, rwy, choroby reumatyczne, zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa.
Przeciwwskazania: nadwrażliwość na związki siarki, stany po zawale serca, zaburzenia rytmu serca, zaawansowane zapalenie żył , nieustabilizowana choroba wieńcowa, niestabilne ciśnienie, choroby nowotworowe, przebyte stany zapalne wątroby i trzustki, ciąża, karmienie piersią , infekcja, gorączka.
KĄPIELE WIROWE
Częściowe, kończyny górne i dolne
Stanowią formę łagodnego masażu. W terapii wykorzystuje się wpływ ciepłej wody oraz oddziaływania mechaniczne, związane z ruchami wirowymi. Powoduje to rozluźnienie tkanek, zmniejszenie napięcia mięśni, poprawę ukrwienia oraz łagodzenia bólu.
Wskazania : stany pourazowe, gościec, obrzęki, choroba reumatyczna, choroba układu krążenia, stawy po odmrożeniach, przeciążenie w narządach ruchu
Przeciwwskazania: stany zapalne , zakrzepowe żył, fizyczne zmiany skórne, zaburzenia rytmu serca, gorączka
MASAŻE
Miejscowe oddziaływanie masażu powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych, co przyczynia się do zwiększenia przepływu krwi przez mięśnie szybsze odżywianie i dotlenianie tkanek, a także sprawniejsze wydalanie produktów przemiany materii.
Wskazania: stan po wysiłku fizycznym, przykurcze i niedowłady, nadciągnięcia i naderwania, zmiany przeciążeniowe mięśni i stawów, zespołu bólowe kręgosłupa, nerwobóle, wady postawy, blizny, długotrwałe unieruchomienie , choroba reumatyczna i zwyrodnienia stawów, choroba naurologiczna (SM, Parkinson), przemęczenie , wyczerpanie.
Przeciwwskazania: gorączka, ostre i podostre stany zapalne, choroby skóry, przerwanie ciągłości skóry, wrodzona łamliwość kości, wady serca, choroby naczyniowe , zaawansowane nadciśnienie, choroba nowotworowa, złe samopoczucie.
Oferowane masaże to:
Masaż klasyczny całościowy
Masaż klasyczny całego kręgosłupa
Masaż klasyczny częściowy
masaż limfatyczny szkołą niemiecka
masaż limfatyczny typu BOA
masaż segmentarny
masaż izometryczny
masaż sportowy
ELEKTROTERAPIA
To zabiegi, w których stosuje się różnego rodzaju prądy lecznicze, stałe bądź zmienne, o rożnej częstotliwości. Prądy działają przede wszystkim przeciwbólowo, dochodzi też do zmniejszenia napięcia mięsni, poprawy ukrwienia, regeneracja tkanek, lepszego wchłaniania obrzęków.
Wskazania: stany przewlekłego lub ostrego bólu kręgosłupa, dyskopatia, nerwobóle, choroby zwyrodnienia stawów, reumatyczne, dystrofia mięśniowa, stany pourazowe, zapalenie tkanek miękkich, rwa kulszowa, bóle głowy, migrena
Przeciwwskazania: rozrusznik serca, implanty, nowotwory, zakręgowe zapalenie żył , zatory, zaburzenia czucia, ciąża, gorączka
Oferowane zabiegi
Tens, Tonoliza, Trabert (UR), Prąd interferencyjny, Prądy Kotza, Prądy diadynamiczne, Galwanizacja, Jonoforeza, Elektrostymulacja statyczna, Elektrostymulacja punktowa
LASER WYSOKOENERGETYCZNY
To nowoczesny laser, najbardziej uniwersalny do laseroterapii na rynku. Oferuje skuteczne leczenie poprzez metody skanowania i metody punktowe. Leczenie polega na ekspozycji skóry pacjenta na bezpośrednie działanie wiązki laserowej.
Wskazania: w sporcie np. przy skręceniach, stłuczeniach, złamaniach, ortopedyczne np. ostroga, halux, neurologiczne czyli dyskopatia, lumbagi, ischialgia, rwa ramienia.
Przeciwwskazania : nowotwory, padaczka, mastopatia
ULTRADZWIĘKI
Polega na oddziaływaniu poprzez skórę na głębiej położonych strukturach fali ultradźwiękowej w celu uzyskania efektów terapeutycznych. Przede wszystkim efektu przeciwbólowego i stymulacji komórkowych procesów naprawczych, poprzez wywołanie zjawisk fizjologicznych spowodowanych działaniami termicznymi i termicznymi.
Wskazania: przykurcze, wspomaganie procesów naprawczych, przeciwbólowe, gojenie ran
Przeciwwskazania : ciąże (okolice brzucha), nowotwory, zagrożenia krwawieniami, patologie układu naczyniowego, rozrusznik
POLE MAGNETYCZNE
Przyspiesza regenerację chorych tkanek, łagodzi ból i działa przeciwzapalnie i przeciwobrzękowo. W przeciwieństwie do innych postaci energii pole magnetyczne przenika przez całe ciało, docierając do każdej komórki i wywołując w ten sposób różnorodne skutki biofizyczne.
KINEZYTERAPIA
To gimnastyka lecznicza ćwiczenia usprawniające. Najważniejszym jej elementem są ćwiczenia ruchowe stanowiące środek leczniczy charakteryzujący się pozytywnym wpływem na cały organizm. Pacjent może stosować różne ćwiczenia dostosowane do jego możliwości a także do celów jakie pragnie osiągnąć.
Wyróżniamy ćwiczenia czynne, w obciążeniach, bierne, izometryczne i specjalne według wskazań medycznych.
KRIOTERAPIA MIEJSCOWA (AZOT)
Forma zimno lecznictwa, z zastosowaniem temperatury poniżej 0 stop C. Leczenie zimnem pozwala zapomnieć o bólu, odzyskać radość życia, odmłodnieć. Wszystko dzięki temu, że krew zaczyna krążyć cztery razy szybciej niż zwykle. Krioterapia to metoda leczenia skutecznego w terapii chorób stawów(RZS) i mięśni oraz w leczeniu bólu.
Jak to działa?
Najpierw dochodzi do gwałtownego zwężenia naczyń krwionośnych w tankach, bo organizm się broni, przed utratą ciepła. Przemiana zostanie spowolniona. Trwa to chwilę. Następnie naczynia krwionośne rozszerzają się i dochodzi do ich przekrwienia. Organizm zaczyna się bronić szybciej niż w normalnej temperaturze wydziela się endorfina, bardzo silny, naturalny środek przeciwbólowy.
Przeciwskazania: ostre infekcje i stany podgorączkowe, niewydolność oddechowa, nieuregulowane schorzenie kardiologiczne, ciąża, świeży uraz, cukrzyca, choroba zakaźna, nowotworowa, uszkodzenia skóry, osłabienie, choroby wrzodowe żołądka i dwunastnicy, skłonności do krwawień.
( To poniżej, może w kilku kolumnach, jeśli się zmieści)
Wodolecznictwo
- kąpiel siarczkowa całościowa
- kąpiel siarczkowa częściowa
- kąpiel wirowa kończyn górnych
- kąpiel stóp i podudzi
- okłady borowinowe
Fizykoterapia
- laser
- ultradźwięki
- fonoforeza
- pole magnetyczne
- lampa sollux
- krioterapia miejscowa
Elektroterapia
- prąd Tens
- tonoliza
- prąd Traberta(UR)
- prąd interferencyjny
- prąd Kotza
- prądy diadynamiczne
- jonoforeza
- galwanizacja
- elektrostymulacja
Masaż
- masaż klasyczny
- masaż limfatyczny
- masaż segmentarny
- masaż izometryczny
Kinezyterapia
- ćwiczenia bierne
- ćwiczenia czynne w odciążeniu
- ćwiczenia indywidualne
- ćwiczenia korekcyjne
- ćwiczenia wg. metod
- specjalistycznych
Rehabilitacja w ośrodku/oddziale dziennym
Przysługuje pacjentowi, którego stan zdrowia nie pozwala na rehabilitację w warunkach ambulatoryjnych, a pacjent nie wymaga całodobowego nadzoru medycznego.
Rehabilitacja ogólnoustrojowa (w tym dla określonych grup pacjentów, w szczególności po leczeniu raka piersi, ze stwardnieniem rozsianym, dysfunkcją ręki, z obrzękiem limfatycznym o różnej etiologii i umiejscowieniu)
Czas trwania rehabilitacji ogólnoustrojowej wynosi od 15 do 30 dni
zabiegowych, średnio 5 zabiegów fizjoterapeutycznych dziennie. W przypadku
uzasadnionym względami medycznymi i koniecznością osiągnięcia celu leczniczego,
rehabilitacja może zostać przedłużona decyzją lekarza prowadzącego, za pisemną
zgodą dyrektora właściwego oddziału NFZ.
Czas trwania rehabilitacji pacjentów z obrzękiem limfatycznym wynosi do 40 dni
zabiegowych w roku kalendarzowym.
Skierowanie wystawia:
- lekarz oddziału: urazowo-ortopedycznego, chirurgicznego, neurochirurgicznego, neurologicznego, reumatologicznego, chorób wewnętrznych, onkologicznego, urologicznego pediatrii, endokrynologii dziecięcej, diabetologii dziecięcej, ginekologicznego, rehabilitacji ogólnoustrojowej, neurologicznej, pulmonologicznej, kardiologicznej
- lekarz poradni: rehabilitacyjnej, urazowo-ortopedycznej, neurologicznej, reumatologicznej, poradni wad postawy, endokrynologii dziecięcej, diabetologii dziecięcej
- lekarz podstawowej opieki zdrowotnej – w przypadku zaostrzeń chorób przewlekłych
Plany rozwojowe Latoszyna
Gmina Dębica złożyła cztery wnioski o dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 20114-2020 w ramach osi priorytetowej VI. Spójność Przestrzenna i Społeczna, działanie 6.1. Rozwój potencjału endogenicznego regionu. Wszystkie wnioski przeszły ocenę formalną, merytoryczną i decyzją zarządu otrzymały dofinansowanie. W ramach projektów został wybudowany trzykondygnacyjny budynek basenu rehabilitacyjnego – basen został oddany do użytku 16 września 2019r.
W 2020 r oddane do użytku dla kuracjuszy będą; budynek pijalni, tężnia solankowa, miejsce muzykoterapii – zadaszona scena z widownią, ścieżki ruchowe, plac zabaw, siłownia zewnętrzna i parkingi. Ogólna wartość projektów to 10,7 mln zł z czego dofinansowanie wynosić będzie prawie 6,1 mln zł.
W planach jest również uruchomienie działalności leczenia stacjonarnego – planowane 200 łóżek dla klientów Uzdrowiska Latoszyn Zdrój
Decyzje:
- Właściwości lecznicze klimatu Latoszyna zostały potwierdzone stosownym świadectwem wydanym 17 lipca 2008 r. przez Instytut Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania im. Stanisława Leszczyckiego Polskiej Akademii Nauk.
- Właściwości lecznicze klimatu Latoszyna zostały potwierdzone stosownym świadectwem wydanym 17 lipca 2008 r. przez Instytut Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania im. Stanisława Leszczyckiego Polskiej Akademii Nauk.
- Świadectwo potwierdzające właściwości lecznicze wody w Latoszynie zostało wydane 2 września 2008 r. przez Zakład Tworzyw Uzdrowiskowych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny w Warszawie.
- Decyzja Ministra Zdrowia z dnia 06.07.2011 r. nr MZ-OZU-520-25196-1/WS/11 potwierdzającą możliwość prowadzenia leczenia uzdrowiskowego na obszarze uznanym za obszar ochrony uzdrowiskowej „Latoszyn”,
- Świadectwa potwierdzające właściwości lecznicze naturalnych surowców i właściwości leczniczych klimatu, wydanym 17 lipca 2008 r. przez Instytut Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania im. Stanisława Leszczyckiego Polskiej Akademii Nauk
- Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 10 lipca 2012 r. nadano statusu obszaru ochrony uzdrowiskowej sołectwu Latoszyn i sołectwu Podgrodzie.
- Decyzja Marszałka Województwa Podkarpackiego nr OS-IV.7422.9.2018.AR w sprawie udzielenia koncesji na wydobycie wód leczniczych ze złoża w miejscowości Latoszyn oraz wyznaczenia obszaru i terenu górniczego „Latoszyn-Zdrój” z dnia 27 kwietnia 2018 r.