Burmistrz Paweł Wolicki podczas spotkania (2 lipca br). ze Zdzisławem Chabowskim, prezesem Firmy Oponiarskiej Dębica S.A. oraz Leszkiem Cichockim, członkiem Zarządu i dyrektorem finansowym Firmy omówili możliwości nowych inwestycji tej Spółki w mieście. Przedstawiciele Zarządu Firmy otrzymali także kopię uchwały podjętej podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej. Radni wyrazili w niej zgodę na utworzenie Specjalnej Strefy Ekonomicznej na 55,5 hektarach należących do Firmy Oponiarskiej „Dębica” S.A.
 

Burmistrz Paweł Wolicki podczas spotkania (2 lipca br).  ze Zdzisławem Chabowskim, prezesem Firmy Oponiarskiej Dębica S.A. oraz Leszkiem Cichockim, członkiem Zarządu i dyrektorem finansowym Firmy omówili możliwości nowych inwestycji tej Spółki w mieście. Przedstawiciele Zarządu Firmy otrzymali także kopię uchwały podjętej podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej. Radni wyrazili w niej zgodę na utworzenie Specjalnej Strefy Ekonomicznej na 55,5 hektarach należących do Firmy Oponiarskiej „Dębica” S.A.

Utworzenie strefy pozwoli TC Dębica S.A. na bardziej konkurencyjną walkę na rynku oponiarskim i wyrówna szanse w walce o klienta. Firmy tej branży prowadzą już działalność w specjalnych strefach ekonomicznych w innych regionach Polski, dlatego zaliczenie terenu Firmy Oponiarskiej do Specjalnej Strefy Ekonomicznej Euro – Park Mielec pozwoli na działanie zakładu na porównywanych warunkach. TC Dębica planuje dalszy, dynamiczny rozwój. jest to odzwierciedlenie zmian zachodzących na rynku samochodowym w Europie, m.in. zmniejszającego się popytu na opony standardowe. Brak inwestycji spowodowałoby niekorzystne kształtowanie się kosztów i rentowności sprzedaży, co doprowadziłoby do obniżenia konkurencyjności firmy a co za tym idzie, zmniejszeniem atrakcyjności lokowania inwestycji w Dębicy i ich realizacją w innych fabrykach Goodyeara na świecie.

Władze miasta są zdania, że stworzenie przedsiębiorcom odpowiednich warunków do rozwoju pozwoli skutecznie walczyć z bezrobociem. Teren wyznaczony pod działalność strefy został w poprzednich latach sprzedany pod działalność niezwiązaną ze strefą, groziła jej całkowita likwidacja. Jednak w wyniku rozmów podjętych przez burmistrza z dyrekcją Specjalnej Strefy Ekonomicznej w Mielcu, miasto Dębica otrzymało możliwość wyznaczenia nowych terenów. Przyjęta uchwała świadczy również o dużej otwartości radnych miejskich na inwestycje przedsiębiorców w naszym mieście.

 – To nie będzie nowa strefa, tylko część Specjalnej Strefy Ekonomicznej Euro-Park w Mielcu – mówi Paweł Wolicki, burmistrz Dębicy. – Dzięki uchwale będziemy mogli zwrócić się do Agencji Rozwoju Przemysłu o przeniesienie części obszaru z Mielca do Dębicy. Wspieranie dużych inwestycji ze pieniędzy publicznych stało się w dzisiejszym świecie koniecznością.

Dzięki zwiększeniu udziałów rynkowych w segmencie opon o wysokich wskaźnikach prędkości, firma nie będzie musiała ograniczać swoich mocy wytwórczych, co oznacza, że utrzymane zostaną miejsca pracy. Poza tym fabryka chce też zwiększyć o 20 proc. produkcję opon do samochodów ciężarowych.

Podczas spotkania,  burmistrz, wraz ze swoimi zastępcami Krzysztofem Krawczykiem i Mariuszem Trojanem,  wręczyli przedstawicielom Zarządu Firmy Oponiarskiej statuetki “Dębica – Miasto Otwarte”.