Miasto pozyskało pieniądze na wypożyczalnię sprzętu rehabilitacyjnego

Miasto otrzyma dofinansowanie na utworzenie wypożyczalni sprzętu rehabilitacyjnego i urządzeń pomocniczych w Dębicy. Dotacja z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych wyniesie 1, 3 mln złotych. Z budżetu powiatu inwestycja wsparta zostanie 200 tysiącami złotych a miasto blisko 277 tysięcy złotych. Łączna wartość projektu wynosi milion 812 tysięc y złotych.
 

– O utworzenie wypożyczalni staraliśmy się z uwagi na zapotrzebowanie lokalnej społeczności osób niepełnosprawnych, instytucji i organizacji pozarządowych – mówi Paweł Wolicki, burmistrz Dębicy. – Wspólnie z powiatem podjęliśmy wspólną inicjatywę, by ułatwić osobom niepełnosprawnym lub chorym pozyskanie sprzętu potrzebnego do rehabilitacji lub ułatwiającego funkcjonowanie na co dzień . Sprzęt będzie można wypożyczać za darmo, jednak ubiegający się o niego mieszkańcy powiatu będą musieli posiadać orzeczenia o stopniu niepełnosprawności.

Wniosek napisali pracownicy Wydziału Planowania Strategicznego Urzędu Miejskiego w Dębicy. Projekt zrealizowany zostanie do 2012 roku. Wypożyczalnia będzie się mieściła w magazynach przy ul. Ratuszowej.  W ramach projektu miasto przystosuje pomieszczenia magazynowe i biurowe wypożyczalni.

– Zakupiony zostanie różnorodny sprzęt rehabilitacyjny i urządzenia pomocnicze niezbędne do realizacji zadania – mówi Andrzej Bukowski z Wydziału Planowania Strategicznego. – W wypożyczalni zatrudniony zostanie pracownik, który będzie instruował osoby, jak korzystać ze sprzętu. Realizatorem zadania będzie Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej.  Projekt będzie realizowany etapami. W tym roku na uruchomienie wypożyczalni przeznaczone będzie 477 tysięcy złotych.

W wypożyczalni znajdą się m.in. wózki elektryczne dla dorosłych, podnośnik transportowo – kąpielowy, wózek do aktywnej rehabilitacji, schodołazy, rotory do ćwiczeń, stół do pionizacji, krzesła korekcyjne, materace przeciwodleżynowe, rehabilitacyjne, siedziska wannowe, taborety toaletowe, chodziki, balkoniki, kule, wzmacniacze do telewizora dla niedosłyszących, łóżka rehabilitacyjne, rowery stacjonarne,  itp.