Niezwykle uroczystą oprawę miała nadzwyczajna sesja Rady Miejskiej, która 7 marca br. zainaugurowała obchody jubileuszowe 650 rocznicy nadania Świętosławowi Gryficie aktu lokacji miasta przez króla, Kazimierza Wielkiego. W rocznicę tego wielkiego wydarzenia w Dębicy radni przyjęli rezolucję o wierności idei samorządności, w kościele p.w. Św. Jadwigi biskup pomocniczy Wiesław Lechowicz odprawił mszę dziękczynną, zaś w Domu Kultury „Mors” odbyła się sesja naukowa dotycząca historii miasta.
 

W sesji, poza obecnymi radnymi, uczestniczyli byli przewodniczący Rad Miejskich od 1989 roku, byli burmistrzowie oraz ich zastępcy a także poczty sztandarowe, zaproszeni goście, naczelnicy wydziałów Urzędu Miejskiego. Po odśpiewaniu hymnu przez uczestników sesji Jan Borek, przewodniczący Rady Miejskiej odczytał akt lokacji miasta. Następnie radni przyjęli przez aklamację rezolucję o wierności ideom samorządności. W rezolucji radni deklarują pracę na rzecz Dębicy, budowanie silnej pozycji miasta, by było lepiej postrzegane, by mieszkańcy byli dumni, że w nim mieszkają.

Do treści rezolucji odniósł się Jacek Pryczek prezes Firmy Oponiarskiej „Dębica S.A., który podziękował radnym za podjęcie decyzji o ulokowaniu na terenie firmy Specjalnej Strefy Ekonomicznej. – Tą decyzją przyczyniliście się Państwo do rozwoju naszej firmy a tym samym miasta – mówi Pryczek. – Wkrótce fabryka w Dębicy będzie najnowocześniejszą fabryką Goodyeara na świecie. 

Burmistrz Paweł Wolicki zdradził, że są inne firmy zainteresowane inwestycjami w SSE w Dębicy. – Dzisiaj decydujemy o naszej przyszłości, jak również o przyszłości kolejnych pokoleń – mówi Paweł Wolicki.

Następnie uczestnicy sesji otrzymali okolicznościowe medale, przedstawiające gryfa spacerującego po dębickim rynku, autorstwa plastyka Ryszarda Kucaba. Po sesji jej uczestnicy w towarzystwie Miejskiej Orkiestry Dętej i pocztów sztandarowych przeszli spod Urzędu Miejskiego do kościoła św. Jadwigi. Tam Wiesław Lechowicz, biskup pomocniczy wraz z dębickimi proboszczami odprawił mszę świętą dziękczynną.

Po mszy w Domu Kultury ”Mors” odbyło się sympozjum z okazji 650 – lecia nadania aktu lokacji. Uroczystość rozpoczęła inscenizacja teatralna przypominająca wydarzenia z 7 marca 1358 roku w wykonaniu Bractwa Historycznego „Wisłoczanie”. Następnie o ewolucji środowiska okolic Dębicy opowiedział prof. dr hab. Leszek Starkel, dębiczanin, laureat Złotego Medalu Odkrywców przyznanego przez Królewskie Towarzystwo Geograficzne, geograf i geolog z Oddziału PAN w Krakowie. Następnie wykład o początkach i rozwoju miasta wygłosił prof. dr hab. Feliks Kiryk z Instytutu Historii Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, współautor monografii o Dębicy. Kolejny wykład wygłosił związany z Dębicą prof. dr hab. Zdzisław Noga, który skupił się na nowożytnej historii Dębicy i jej okolic. O czynnikach rozwoju miasta w XIX i XX wieku wykład wygłosił dr Józef Hampel z Instytutu Historii Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Seminarium zakończył wykład płk. rez. Bogusława Placka, byłego dowódcy 3 Pułku Saperów w Dębicy, który przybliżył 240 lat garnizonu.

– Urodziny miasta są okazją do tego, żeby zastanowić się nad tym skąd się wywodzimy, kim jesteśmy i dokąd zmierzamy – mówi Paweł Wolicki. – Przed Dębicą jest ogromnie wiele szans. Ile z nich i w jakim stopniu wykorzystamy będzie zależeć od nas wszystkich. Wierzę, że ten rok będzie okazją do lepszego poznania swojej historii, po to, żeby czuć się dumnym, że tutaj jesteśmy.

Inaugurację obchodów 650 – lecia zakończyło tego dnia otwarcie wystawy „Dębica i jej dzieje” w Muzeum Regionalnym. Uwagę zwraca wyposażenie klasy szkolnej sprzed stu lat oraz makieta dawnej Dębicy.

W programie obchodów przewidziano wiele atrakcyjnych imprez, w tym cykl „Dębiczanie Dębiczanom”, w którym zaprezentują się wybitni artyści pochodzący z Dębicy. Będą to m.in. Krzysztof Penderecki, światowej sławy kompozytor i dyrygent, Anna Augustynowicz, reżyser najgłośniejszych przedstawień teatralnych w Polsce w ostatnich latach, Adam Prucnal, współtwórca sukcesu zespołu Brathanki, Jakub Mietła, akordeonista koncertujący na całym świecie, czy Mariusz Kilian, śpiewający aktor. Oprawę konferencji historycznych i gospodarczych zapewnią wybitni naukowcy związani z Dębicą, a prowadzący zajęcia na uczelniach nie tylko w Polsce. Atrakcje, które czekają dębiczan, to także wielkie widowisko sportowe związane z obchodami 100 lat klubu „Wisłoka”. Wystąpią gwiazdy ekstraklasy a mecze będą komentować dębiczanin Mateusz Borek i Marcin Daniec. Atrakcyjnie zapowiadają się 10 – dniowe Dni Dębicy. Pojawią się gwiazdy polskiej estrady, najzabawniejsze polskie kabarety, teatry uliczne oraz ciekawe wystawy m.in. poświęcona twórczości Tadeusza Kantora, festyny itp.