Dębicka Straż Miejska po raz pierwszy włączyła się w ogólnopolską akcję „Stop 18 – nie sprzedajemy wyrobów tytoniowych niepełnoletnim”. – Akcja potrwa przez kilka dni. Mamy nadzieję, że nie będziemy w jej czasie zmuszani do karania sprzedawców mandatami. Kładziemy przede wszystkim nacisk na uświadamianie sprzedawców i rodziców o konieczności przestrzegania zakazu sprzedaży papierosów nieletnim – wyjaśnia Sylwester Bieszczad, komendant Straży Miejskiej w Dębicy.
 

Akcja „Stop 18” jest prowadzona w Polsce od 11 lat. Jej celem jest spowodowanie, aby handlowcy nie sprzedawali wyrobów tytoniowych nieletnim. Przy okazji prowadzona jest również szeroko zakrojona akcja na rzecz niepalenia papierosów, uświadomienia palaczom ich szkodliwości itp. Sprzedawcy jednocześnie dowiedzą się, że za sprzedaż wyrobów tytoniowych nieletnim grozi mandat w wysokości do 500 złotych. Jeśli natomiast sprzedają papierosy na sztuki mogą zapłacić mandat w wysokości 100 złotych.

– Zaproponujemy handlowcom nalepki na kasy fiskalne oraz szyby wystawowe. Jest na nich wyraźnie napisane, że w tym sklepie nie sprzedaje się wyrobów tytoniowych nieletnim. To bardzo wyraźny sygnał dla młodzieży, że tutaj papierosów nie kupią. Dla sprzedawców jest to ułatwienie im pracy. Nie muszą odmawiać sprzedaży, bo to jest już napisane. Oczywiście takie nalepki możemy tylko proponować. Nie ma obowiązku ich wieszania. Mam jednak nadzieję, że nie spotkamy się z odmową – kontynuuje Sylwester Bieszczad.

Nalepki zostaną zaproponowane przede wszystkim w sklepach w pobliżu dębickich szkół. Tam tez zostaną rozdane ulotki informacyjne