Pierwsza partia sprzętu rehabilitacyjnego, który będzie bezpłatnie wypożyczany mieszkańcom powiatu dębickiego, została już przywieziona do magazynu Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Dębicy. W niedługim czasie wypożyczalnia rozpocznie swoją działalność.
 

Na utworzenie wypożyczalni sprzętu rehabilitacyjnego i urządzeń pomocniczych Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej otrzymał dofinansowanie z kilku źródeł. Na ogólną kwotę sięgającą prawie 2 milionów złotych największą część stanowi dotacja z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w wysokości 1,3 mln złotych. Ponieważ wypożyczalnia realizować będzie zadania obejmujące także mieszkańców powiatu dębickiego swoje 200 tysięcy złotych dołożyło Starostwo Powiatowe. Kasa miejska wyasygnowała natomiast blisko 277 tysięcy złotych. Resztę stanowi wkład własny Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej.

– Z wieloletniej praktyki wiemy, iż wielu ludzi niepełnosprawnych znajduje się w trudnej sytuacji materialnej. Nie mają pieniędzy na zakup sprzętu rehabilitacyjnego. W wielu natomiast przypadkach jest on im niezbędny, aby poprawić swój stan zdrowia a przynajmniej, by nie dopuszczać do postępującej utraty sprawności fizycznej. W tej sprawie otrzymywaliśmy sygnały od społeczności ludzi niepełnosprawnych. W związku z tym postanowiliśmy raz z miastem i powiatem utworzyć wypożyczalnię sprzętu rehabilitacyjnego. Pierwsza partia sprzętu właśnie dotarła do Dębicy. Już niedługo będzie go można wypożyczać za darmo. Jednak, aby sprzęt trafił do naprawdę potrzebujących go ludzi ubiegający się o niego mieszkańcy powiatu muszą posiadać orzeczenia o stopniu niepełnosprawności – mówi Małgorzata Kędzior, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Dębicy.

Wniosek na dofinansowanie z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych został przygotowany przez pracowników wydziału planowania strategicznego dębickiego magistratu. Projekt zrealizowany będzie do 2012 roku. Wypożyczalnia mieścić się będzie w budynku przy ulicy Ratuszowej 6. Będzie pracować w poniedziałki od 8.. do 16.00 i od wtorku do piątku od 7.30 do 15.30. W wypożyczalni zostanie zatrudniony pracownik, który nie tylko będzie wydawał sprzęt osobom uprawnionym, ale również instruował ich, jak z niego korzystać.

Podstawę udostępniania sprzętu stanowić będzie umowa użyczenia pomiędzy osobami działającymi w imieniu wypożyczalni a wypożyczającym. Osoba wypożyczająca musi posiadać orzeczenie o niepełnosprawności, pisemne wskazanie lekarza prowadzącego lub rehabilitanta do stosowania danego sprzętu lub urządzenia pomocniczego z określeniem czasu rehabilitacji. Sprzęt wypożyczany będzie bezpłatnie.

Docelowo w wypożyczalni znajdą się m.in. wózki elektryczne dla dorosłych, podnośnik transportowo–kąpielowy, wózek do aktywnej rehabilitacji, schodołazy, rotory do ćwiczeń, stół do pionizacji, krzesła korekcyjne, materace przeciwodleżynowe, materace rehabilitacyjne, siedziska wannowe, taborety toaletowe, chodziki, balkoniki, laski, kule, wzmacniacze do telewizora dla niedosłyszących, łóżka rehabilitacyjne, rowerki stacjonarne, aparaty do masażu stóp, ciśnieniomierze.