Koło Inwestycji Giełdowych “Hossa”, działające przy Zamiejscowym Ośrodku Dydaktycznym w Dębicy Akademii Ekonomicznej w Krakowie zorganizowało 24 kwietnia br. konferencje naukową, której tematem były perspektywa rozwoju dębickich przedsiębiorstw w najbliższych latach.
 

Konferencję rozpoczął wykład Zbigniewa Nosala, prezesa Stowarzyszenia Dębicki Klub Biznesu zatytułowany “Sytuacja dębickiej przedsiębiorczości – teraz i w przyszłości”. Zbigniew Nosal przewiduje wzrost gospodarczy w sektorach: usługowym, informatycznym, telekomunikacyjnym, budowlanym, medycznym  i gastronomicznym. Przed 1989 r. w Dębicy działały prężnie prywatne piekarnie, kilka sklepików i handel na rynku. Po zmianach ustroju prywatna inicjatywa nabrała dynamiki. Na bazie dawnego „Stomilu” powstała Firma Oponiarska „Dębica” i firmy outsorsingowe m.in. „Trans – Południe” i „Suret”. Dobrze radzą sobie dawny „Polifarb” – Tikkurilla Beckers Dębica, „Jabo Marmi”, „Arkus”, „Śnieżka”. Zbigniew Nosal w wystąpieniu uznał, że źle się stało, że o losie niektórych firm zdecydowała polityka, tak jak to miało miejsce w Zakładach Mięsnych S.A., które ze świetnie prosperującej firmy stały się zakładem w upadłości.  

 Burmistrz Paweł Wolicki omówił temat “Wspieranie przedsiębiorczości przez jednostki samorządu terytorialnego”. Burmistrz przypomniał, że już podczas kampanii wyborczej na pierwszym miejscu stawiał współpracę z przedsiębiorcami. – Jeżeli firmy się rozwijają, to rozwija się miasto – mówi Paweł Wolicki, – Jeszcze w grudniu utworzył Biuro Współpracy z Przedsiębiorcą, które doradza inwestorom, jak korzystnie ulokować pieniądze w mieście. Biuro, choć jeszcze w okrojonym składzie, już prowadzi darmowe szkolenia dla przedsiębiorców. Burmistrz dodał, że przyjazne nastawienie władz miasta do przedsiębiorców już przynosi korzyści dla miasta. – Otrzymaliśmy 400 tysięcy złotych od firmy „Carrefour” na remont basenu, Tikkurilla Beckers Dębica wyremontuje za 60 tysięcy złotych plac zabaw, firma „Enion” przekaże 100 tysięcy na budowę ronda na skrzyżowaniu ul. Kościuszki z Al. Jana Pawła II – mówi burmistrz. – Właściciel „Jubilatki” oraz firma Olimp Labs.” Wspierają sport. O tyle budżet miasta będzie bogatszy a pieniądze trafią na inwestycje oczekiwane przez mieszkańców. Burmistrz liczy, że miasto uda się utrzymać Specjalną Strefę Ekonomiczną i znaleźć inwestora, który będzie w niej prowadził wymaganą przepisami działalność. Rozwój miasta upatruje we współpracy między gminami oraz w zjazdach z autostrady i korytarzu paneuropejskim.

O planach rozwoju firm opowiedzieli Bogdan Brzuszek, wiceprezes firmy Arkus & Romet Group Sp. z o.o oraz Bartosz Mateja, prezes “Prografix-u”