Aż 1593 osoby oddały krew i zarejestrowały się w bazie dawców szpiku kostnego podczas Dnia Dawcy „Wspólnie Przeciw Białaczce”, jaki zorganizowano 8 listopada br. w Domu Kultury „Mors”, by pomóc 27 – letniej Magdzie z Pustyni, od 5 lat chorej na białaczkę. Za badania próbek zapłaci Fundacja DKMS Polska. Dębiczanie wsparli działalność fundacji wrzucając do puszki ponad pięć tysięcy złotych.
 

– Jestem bardzo zaskoczona, że w akcji wsparło mnie tak dużo osób – mówi Magdalena Szpara. – Wszystkim, którzy zajęli się organizacją Dnia Dawcy, koncertu i tym, którzy z potrzeby serca oddali krew serdecznie dziękuję.

Z przebiegu akcji zadowolony jest także burmistrz Paweł Wolicki, który wraz z żoną Małgorzatą także oddali krew. – Bardzo się cieszę, że dębiczanie po raz kolejny nie zawiedli okazując wielkie serce i zrozumienie – mówi burmistrz. – Życzę, by pani Magda, jak najszybciej odnalazła odpowiedniego dawcę szpiku i wyzdrowiała.

W organizację Dnia Dawcy zaangażował się m.in. Marek Kamiński, dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. – Spotkałem się z pomocą wielu osób – mówi. – Dyrekcja i pracownicy Miejskiego Ośrodka Kultury zorganizowali koncert dla Magdy, w którym wszyscy artyści wystąpili bez wynagrodzenia.

W koncercie wystąpili zespół „Chłopacy”, znany z udanego występu podczas Sopot Hit Festiwal, Sara Chmiel, która ma na swoim koncie udane występy na Festiwalu w Opolu oraz gra w musicalu w Teatrze Muzycznym w Gliwicach. W koncercie „Gramy dla Magdy” wystąpili także Zespół Pieśni i Tańca „Igloopolanie”, Szkoła Tańca „El-Bo” prowadzona przez Elżbietę Bodziany, Studio Vocal Katarzyny Godzisz – Antonik, Kabaret ADHD z II LO, tancerze ze Stowarzyszenia Tanecznego „Złota Para”, Szkoły Tańca i Ruchu „Soul Dance” Edyty Mędrek – Śliwy oraz karatecy z Akademii Karate Tradycyjnego Piotra Szczerby.

Podczas akcji wszystkie zdrowe osoby w wieku od 18 do 55 lat mogły bezpłatnie zarejestrować się w bazie potencjalnych dawców komórek macierzystych. Wystarczyło wypełnić formularz i oddać  zaledwie 5 ml krwi potrzebnej do przeprowadzenia badania genetycznego.