Dom Seniora rozpocznie swoją działalność 18 grudnia br. Mieścił się on będzie w budynku przy ulicy Rzeszowskiej 15, wejście od Państwowej Szkoły Muzycznej.
 

Ideą przyświecającą powołaniu tej placówki działającej w ramach Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej jest zagospodarowanie czasu wolnego starszym mieszkańcom Dębicy. Warto dodać, że inicjatorem powstania Klubu Seniora jest burmistrz Dębicy Paweł Wolicki. Natomiast Rada Miejska ze swojego budżetu przeznaczyła 187 tysięcy złotych na remont pomieszczeń, ich adaptację oraz niezbędne wyposażenie.

W tej jedynej w swoim rodzaju placówce w naszym mieście prowadzona będzie dwojaka działalność. Do południa funkcjonować będzie tam filia Domu Dziennego Pobytu Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Założeniem jest, aby przychodziły wtedy osoby objęte w dębickim MOPS usługami opiekuńczymi. – Naszym celem jest, aby te osoby mogły wyjść z własnego domu wspólnie z opiekunką i spędzić kilka godzin w towarzystwie innych ludzi – wyjaśnia Małgorzata Kędzior, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej.

Pod okiem terapeutów ci ludzie będą mogli rozwijać swoje zainteresowania manualne i plastyczne. Będą mogli malować, haftować, szydełkować, wyszywać. Prócz tego będą mieli możliwość wspólnego oglądania telewizji, filmów na DVD, czytania prasy i książek itp. W tym celu MOPS nawiązał współpracę z Miejską i Powiatową Biblioteka Publiczną.

Podopieczni filii DDzP będą mogli zjeść ciepły posiłek, który będzie dowożony w ramach cateringu. Koszty tego posiłku pokrywane będą z programu „Pomoc państwa w zakresie dożywiania”. W razie wyrażenia przez podopiecznych chęci organizowane będą dla nich imieniny, uroczystości rodzinne, spotkania okolicznościowe.

Po godzinie 15.00 w pomieszczeniach rozpocznie działalność Klub Seniora. Będzie mógł do niego przyjść każdy dębicki senior. Nikt nie będzie musiał się zapisywać do Klubu Seniora, każdy kto do niego przyjdzie będzie mile widziany. Seniorzy, którzy będą chcieli spędzić wśród rówieśników wolny czas, będą chcieli obejrzeć telewizję, filmy na DVD, zagrać w brydża, gry planszowe itp. znajdą w placówce swoje miejsce.

– Planujemy organizować w Klubie Seniora także zajęcia taneczne, teatralne, plastyczne, florystycznej, kulinarne. Będziemy organizować spotkania z lekarzami o różnych specjalnościach (geriatrą, dietetykami itp.). W placówce znajdują się już komputery, które są podłączone do Internetu i będziemy uczyć seniorów obsługi tego sprzętu. W niedługim czasie nawiążemy również współpracę z dębickim uniwersytetem 3 wieku – mówi Małgorzata Kędzior. – Zachęcam seniorów naszego miasta do zainteresowania się tym pomysłem i aktywnego uczestnictwa w zajęciach organizowanych w Klubie Seniora. Przypominam, że rozpoczynamy 18 grudnia.