Galeria Sztuki Miejskiego Ośrodka Kultury od 1 października br. funkcjonuje przy ul. Akademickiej 30, w jednym z budynków po jednostce wojskowej. W nowym przestronnym budynku jest duża sala wystawiennicza, galeria debiutów, galeria sprzedażna, trzy duże pracownie, sala multimedialna i pomieszczenia gospodarcze oraz administracyjne. Budynek jest przystosowany dla osób niepełnosprawnych.
 

Otwarcia nowego obiektu poprzez przecięcie symbolicznej wstęgi dokonali: burmistrz Paweł Wolicki, Elżbieta Kęsik, dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury i Ryszard Kucab, kierownik Galerii Sztuki MOK w Dębicy. Obiekt poświęcił ks. Józef Wątroba, proboszcz parafii Krzyża Świętego i Matki Bożej Bolesnej.

Otwarcie galerii zbiegło się z jubileuszem 25 – lecia pracy artystycznej Ryszarda Kucaba. Burmistrz Paweł Wolicki  złożył mu życzenia i wręczył filiżankę ozdobioną widokiem jednej z kamienic w dębickim Rynku. Ryszard Kucab jest kolekcjonerem filiżanek.

– Dzieła Pana autorstwa są bardzo cenione przez odbiorców sztuki i są ozdobą wielu galerii w Polsce i na świecie – powiedział burmistrz Wolicki.- Nieoceniona jest także Pana praca organizatorska, dzięki której dębiczanie mogą poznawać prace najlepszych polskich artystów i nowe trendy z dziedziny sztuki współczesnej. Liczę, że w nowej siedzibie Galerii rozpocznie się dla Pana kolejny, równie owocny, etap pracy artystycznej i zawodowej.

Burmistrz wyraził nadzieję, że Galeria Sztuki nadal będzie nie tylko miejscem wizyt mieszkańców Dębicy, ale także wyjątkowych działań artystycznych promujących nasze miasto.

Ryszard Kucab urodził się w Rzeszowie, skończył Liceum Plastyczne w Jarosławiu, a następnie historię sztuki na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Po studiach związał się z Dębicą. Pracował w Fabryce Opon „Stomil”, prowadził Galerię Sztuki Współczesnej Biura Wystaw Artystycznych, był dyrektorem Miejskiego Ośrodka Kultury, ostatnio sprawuje funkcję kierownika Galerii MOK. Jego obrazy, rysunki, rzeźby i witraże znajdują się w zbiorach muzeów, galerii, kościołach oraz zbiorach prywatnych w Polsce i na świecie. 18 października br. Kucab, w swoje 50 urodziny, będzie przebywał w Chinach, gdzie jako jeden z nielicznych polskich grafików został zaproszony na 32 Międzynarodowy Kongres Exlibrisów w Pekinie.

Życzenia, dyplom i kwiaty od pracowników Miejskiego Ośrodka Kultury wręczyła jubilatowi również Elżbieta Kęsik, dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury. – Pan Ryszard jest prawdziwym artystą, skromnym człowiekiem, broni się swoimi dziełami – komplementowała jubilata dyrektor Kęsik. W imieniu starosty dębickiego kronikę na nowy rozdział galerii wręczyła dr Barbara Pelczar – Białek, dyrektor Wydziału Kultury i Edukacji Starostwa Powiatowego, która podkreśliła wzorową współpracę z tą miejską instytucją.

Adaptacja budynku po dawnej jednostce wojskowej pod potrzeby Galerii Sztuki odbywała się w ramach programu Podkarpackiej Akademii Kultury. – Pomysł zrodził się w poprzedniej kadencji, gdzie z Unii Europejskiej na rewitalizację dawnych koszar można było otrzymać 80 procent dofinansowania – mówi burmistrz Paweł Wolicki. – Wniosek nie był zrealizowany, złożyliśmy go ponownie, jednak obecnie dofinansowanie wyniosło 30 procent inwestycji. Uznaliśmy, że mimo niższej dotacji skorzystamy z niej. Mam nadzieję, że mieszkańcy będą zadowoleni z nowej galerii.

Ryszard Kucab dodał, że takiego przestronnego obiektu mogą zazdrościć Dębicy inne miasta nie tylko w Podkarpaciu ale także w sąsiednich województwach. – Teraz będziemy mogli prowadzić zajęcia dla kilku grup wiekowych jednocześnie – mówi Kucab. W Galerii Sztuki poza wystawami organizowane są zajęcia nauki rysunku i malarstwa dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Odbywają się tutaj także lekcje przedmiotowe wielu szkół. Gdy eksponowana była wystawa poświęcona twórczości Bruno Schulza odbywały tu także lekcje języka polskiego.

Podczas otwarcia zebrani mogli oglądać wystawę prac Juliana Stręka. Wernisaż wystawy odbędzie się 3 października br. Rzeźby tego artysty ludowego z Pustkowa, obecnie poszukiwane są przez najlepsze galerie na świecie. Rzeźby pochodzą z prywatnych zbiorów Roberta Piękosia.