Harcerze Komendy Hufca ZHP w Dębicy spotkali się 1 sierpnia br., po godz. 4, na polanie Kałużówka i odnowili Przyrzeczenie Harcerskie. W ten sposób wszyscy harcerze na świecie uczcili setną rocznicę powołania ruchu skautowego przez Roberta Baden-Powella w Wielkiej Brytanii. W uroczystości na Kałużówce uczestniczył burmistrz Paweł Wolicki.
 

– Miejsce wybrane zostało nie bez powodu, ponieważ tam właśnie odbywały się największe w naszym rejonie walki partyzanckie w okresie II wojny światowej, z udziałem harcerzy Szarych Szeregów, zaś dębicki hufiec nosi ich imię – mówi phm Maria Zachara-Stępień, Komendantka Hufca ZHP Dębica.

Burmistrz podczas spotkania z harcerzami nawiązał do 63 rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, w którym także brali udział członkowie Szarych Szeregów.  

Mimo wczesnej pory na polanie Kałużówka zebrało się kilkudziesięciu harcerzy, którzy rozpalili ognisko, śpiewali piosenki, opowiadali gawędy. Wspominali także swoich kolegów i koleżanki, którzy wyjechali na Światowym Jamboree Skautowym w Hylands Park koło Chelmsford w Wielkiej Brytanii. Tam odbywają się główne światowe uroczystości związane ze 100-leciem skautingu.