Ryszard Kucab, kierownik Galerii Sztuki Miejskiego Ośrodka Kultury został zaproszony do Dublina w Irlandii i uczestniczył w otwarciu wystawy z okazji 50 – lecia Grafic Studio Dublin. Wystawę otworzył dr Tadeusz Szumowski, Ambasador Rzeczypospolitej Polskiej w Dublinie.
 

– Ambasador zainteresował się bardzo programem „Europa Miast” i obiecał rozpropagować go w Irlandii, a także znaleźć miasto partnerskie dla Dębicy  – mówi Ryszard Kucab.

Obecność ambasadora podczas wernisażu wystawy nie była przypadkowa. Artyści z tej  najstarszej i największej pracowni graficznej w Irlandii na wystawę jubileuszową wybrali prace, które powstały podczas plenerów malarskich w Polsce w ramach projektu “Na granicy”. Dotychczas prace te były wystawiane jedynie w Dębicy. Obecnie wystawa prezentowana jest w Dublinie i Gorlicach. Członkami Graphic Studio Dublin są m.in. artyści ze Szwecji, Japonii, Niemiec, Wielkiej Brytanii oraz Polski.

Prace z dublińskiego studia gościły w miejskiej galerii już w listopadzie 2008 roku i wrześniu 2009 r. Ryszard Kucab nawiązał współpracę z artystami Graphic Studio Dublin podczas pleneru w Gorlicach. Historia tej współpracy sięga 2007 roku, kiedy Marta Wakuła – Mac, członek pracowni  graficznej Graphic Studio Dublin oraz Zdzisław Tohl, dyrektor Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach  zainicjowali projekt pomiędzy muzeum gorlickim i piętnastoma artystami Graphic Studio Dublin w Irlandii. Plener „Na granicy” rozpoczął się dwutygodniowym pobytem Irlandczyków w Gorlicach.  Dla artystów biorących udział w tym przedsięwzięciu była to doskonała okazja do zaczerpnięcia nowych inspiracji. 

– Artyści planowali prezentować wystawę poplenerową „Na granicy” najpierw w Gorlicach i Dublinie, jednak udało nam się pokazać ją wcześniej w naszej galerii – mówi Ryszard Kucab. – Kilku autorów prac przyjechało we wrześniu 2009 r. osobiście na wernisaż do Dębicy.

Kontakt ten zaowocował prywatnym zaproszeniem Ryszarda Kucaba do Dublina na wystawę z okazji 50 – lecia Graphic Studio Dublin, która odbyła się 4 lutego. Wszystkie koszty przelotu i pobytu pokryli organizatorzy wystawy. Kierownik dębickiej Galerii Sztuki w imieniu własnym i burmistrza Pawła Wolickiego przekazał przedstawicielom Graphic Studio Dublin, życzenia jubileuszowe, materiały promocyjne oraz medal wydany z okazji 650 – lecia Dębicy