Kadra narodowa niepełnosprawnych pływaków przebywa od 7 do 18 lipca br. w Dębicy i ćwiczy na krytej pływalni Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. Na zgrupowaniu przebywa 16 zawodników wraz z trenerem Waldemarem Madejem oraz jego pomocnikami Grażyną Błaszczak i Jadwigą Strózik-Zieleńską.
 

W tej grupie kadry narodowej jest czterech medalistów paraolimpijskich: Katarzyna Pawlik, mająca na swoim koncie złoty medal, dwa srebrne i brązowy, Damian Pietrasik (srebro), Paulina Wodniak (srebro) i Grzegorz Polkowski (brąz). Zawodnicy ćwiczą dwa razy dziennie po dwie godziny. Trening jest równie wyczerpujący, jak dla pełnosprawnych zawodników. Kadrowicze w Dębicy przygotowują się do Mistrzostw Europy w Reykiawiku i Mistrzostw Świata w Rio oraz do paraolimpiady Londyn 2012.

W grupie kadrowiczów przebywa dwóch bardzo obiecujących pływaków z Małopolski: paraolimpijczyk Marcin Reszka z Krakowa i młody zawodnik Paweł Grzebień z Tarnowa. Na zgrupowaniu przebywa również najlepsza niepełnosprawna zawodniczka wybrana w Plebiscycie Przeglądu Sportowego za 2008r – Katarzyna  Pawlik oraz mistrz świata juniorów Kacper Rozdziewicz.

Waldemara Madera, trener twierdzi, że są to jedni z najlepszych zawodników w swoich konkurencjach rokujący szansę zdobycia 10 do 15 medali na ME w Reykiawiku.

– Jest to kolejny pobyt utalentowanej grupy zawodników na dębickiej pływalni – mówi Marek Kamiński, dyrektor MOSiR. – Dzięki Krzysztofowi Usielskiemu, prezesowi Polskiego Związku Pływackiego została przyjęta uchwała dopuszczająca do startu na Grad Prix Polski zawodników niepełnosprawnych wraz z zawodnikami pełnosprawnymi. Być może już wkrótce uda się zobaczyć wszystkich tych zawodników na zawodach rozgrywających się w Dębicy.