Miejska Komunikacja Samochodowa w Dębicy pozyskała 6,8 mln złotych brutto z Regionalnego Programu Operacyjnego na unowocześnienie systemu komunikacji w mieście oraz zakup 10 nowych autobusów niskopodłogowych. Dzięki nowoczesnemu systemowi oczekujący na przystankach autobusowych pasażerowie będą mogli odczytać na elektronicznych tablicach informacyjnych, jaki autobus podjedzie najwcześniej oraz czy oczekiwany autobus posiada opóźnienie.

  • Na kilku przystankach znajdą się nowoczesne tablice elektroniczne z rozkładami jazdy, na których będą podane dokładne informacje na temat oczekiwanych autobusów – mówi Piotr Chęciek, prezes zarządu Miejskiej Komunikacji Samochodowej sp. z o.o. w Dębicy. – Poza tym autobusy będą monitorowane z bazy systemem elektronicznym, dzięki temu będzie wiadomo, czy mają opóźnienia i za ile mogą być na właściwym przystanku. Monitoring bezpieczeństwa będzie także przydatny w razie awarii autobusu. W ramach programu zakupionych zostanie 10 nowoczesnych, niskopodłogowych autobusów. Zainstalowanych zostanie 40 urządzeń do dystrybucji i identyfikacji biletów.

Zarząd Województwa Podkarpackiegowybrał do dofinansowania 10 projektów w ramach osi priorytetowej II Infrastruktura techniczna, działanie 2.1 Infrastruktura komunikacyjna, schemat D – transport publiczny, Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2007 – 2013. Dębicki MKS otrzymał 6,8 mln złotych brutto, czyli 5,3 mln złotych netto z unijnych funduszy. Do realizacji całego projektu MKS musi dołożyć 20 procent wkładu własnego, czyli ok. 1,5 miliona złotych z własnego budżetu.

  • Wniosek złożony został 11 września 2009 r. – mówi Piotr Chęciek. – Program będzie realizowany w 2011 roku, wówczas zaczną kursować pierwsze nowe autobusy. Pierwsza dostawa przewidziana jest w marcu, kolejne w sierpniu i październiku.

Zmiany zostaną wprowadzone także w starszych autobusach, które zostaną przystosowane do nowych urządzeń elektronicznych. We wszystkich pojazdach zostaną zamontowane czytniki, co zastąpi mechaniczne kasowanie. Część taboru wyposażona zostanie w system informujący o następnym przystanku. W kilku pojazdach zostanie zamontowany monitoring oraz klimatyzacja. Nowe samochody, każdy o wartości 700 tys. zł, będą wyposażone we wszystkie te elementy i przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Pojazdy niskopodłogowe nie posiadają schodów, dlatego wsiadanie do autobusu nie powinno sprawiać trudności także osobom starszym.

Wymogi konkursu wymuszają też likwidację ośmiu starych autobusów. Zostaną zezłomowane lub sprzedane. Na pewno dotyczyć to będzie najstarszych jelczy, które mają już po 15 lat.