W przedszkolach i szkołach, dla których organem założycielskim jest miasto, trwają wakacyjne remonty. Młodzież we wrześniu wejdzie do odświeżonych klas i wyremontowanych budynków.
 

– W niektórych placówkach są to kosmetyczne zmiany, w wielu jednak długo oczekiwane remonty – mówi Ireneusz Kozak, dyrektor Miejskiego Zarządu Oświaty w Dębicy.

W Miejskim Gimnazjum nr 1 remontu wymagały podłogi w trzech salach lekcyjnych, a w Miejskim Gimnazjum nr 2 malowane są korytarze i zaplecze sanitarne. W Zespole Szkół nr 1 konieczna była budowa włazu na dach, zaś w Miejskim Gimnazjum  nr 4 wymieniono drzwi. Poprzednie miały już kilkadziesiąt lat. Nowe kupiono za 7 tys. Zł.

W Szkole Podstawowej nr 2 trwa gruntowny remont sali gimnastycznej, wymieniane są okna, instalacja elektryczna, parkiet. Sala zostanie także pomalowana. Koszt remontu sali to 50 tysięcy złotych.  W SP nr 3 prowadzony jest remont klatki schodowej oraz schodów. Wymiana okien, remont świetlicy i stołówki to prace wykonywane w Szkole Podstawowej nr 9. W „jedenastce” prowadzona jest wymiana okien i remont podłóg w trzech salach. Poza tym w tej szkole budowana jest także winda dla niepełnosprawnych uczniów i budowane wejście do szkoły. Wiele pracy i pieniędzy kosztował także remont piętra w Szkole Podstawowej nr 12. Nowy wystrój piętra (bez wyposażenia) kosztował 110 tysięcy złotych.

Remont łazienek i toalet  przeprowadzono w Przedszkolach nr 2, nr 10 i nr 12. W Przedszkolu nr 8 oddany został nowy oddział przedszkolny, w Przedszkolu nr 5 przeprowadzono remont kuchni a w Przedszkolu nr 4 przygotowano procedury przetargowej na remont dachu (ok. 100 tysięcy zł.) Remont wejścia i schodów prowadzony jest w przedszkolach: nr 6 i 12.

Na wakacyjne prace remontowe w budżecie Miejskiego Zarządu Oświaty zaplanowano na 710 tysięcy złotych i każda złotówka zostanie wykorzystana. – Poza tym prowadzone są także dodatkowe prace, które finansowane z pozyskanych pieniędzy spoza budżetu miasta, jak również z budżetu miasta – mówi Kozak. – Tak jest na przykład w Szkole Podstawowej nr 11