Trwa remont parterowego budynku Muzeum Regionalnego w Dębicy. Mieścić się w nim będą ekspozycje poświęcone obecności wojska na terenie miasta. Dotychczas w tym budynku był magazyn i warsztat naprawczy.
Eksponatów wojskowych jest bardzo dużo w dębickim Muzeum Regionalnym. Najatrakcyjniejsze stoją na przedpolu muzeum. Są to czołgi, działa, samolot, helikopter, transportery. Nie brakuje także mniejszych okazów: karabinów, pistoletów, niewypałów i niewybuchów. Zwiedzający mogą obejrzeć również mundury, dyplomy, odznaczenia itp. Wiele jest ponadto ciekawych zdjęć dokumentujących wieloletnią obecność wojska w Dębicy.
– Nie wszystkie eksponaty mogliśmy odpowiednio pokazywać. Wiele z nich jest bardzo interesujących. Jednak bez należytego miejsca na prezentację traciły na swojej wartości – mówi Beata Ślemp-Kwoka, kustosz dębickiego Muzeum Regionalnego. – Dlatego chcieliśmy mieć budynek, gdzie jedynym tematem byłaby wojskowość i jej dzieje w Dębicy. To bardzo ważny fakt w historii naszego miasta.
W nowym budynku MR przygotowywane są 4 sale wystawiennicze. Każda z nich poświęcona będzie innej jednostce wojskowej stacjonującej w Dębicy. Sala będą pomalowane w inne kolory odpowiadające barwom proporczyków prezentowanych jednostek. Będzie zatem sala poświęcona 5 pułkowi strzelców konnych, 9 pułkowi ułanów, 3 batalionowi kołobrzeskiemu oraz 3 pułkowi saperów, ostatniej jednostce wojskowej stacjonującej w Dębicy.
Nie braknie także miejsca na ekspozycje poświęcone innym jednostkom wojskowym i innym rodzajom wojsk stacjonującym w Dębicy.
Zwiedzających przywita ułan na koniu. Żołnierz w mundurze legendarnego 5 pułku strzelców konnych przypominał będzie dzieje świetności wojska w Dębicy. – Chcemy, aby ta ekspozycja historii wojskowości w naszym mieście miała nowoczesny charakter. Stąd przygotowujemy relacje byłych żołnierzy, które będą dostępne w formie mówionej, będą zdjęcia i – mamy nadzieję – filmy – kończy Beata Ślemp-Kwoka.
Budynek wraz z ekspozycją zostanie udostępniony zwiedzającym we wrześniu. Nie uda się bowiem zakończyć wszystkich prac na święto żołnierza, 15 sierpnia