Grupa teatralno – muzyczna „Feniks” wyjeżdża 8 sierpnia br. do bułgarskiego miasta partnerskiego Obzor na I Festiwal Zespołów Amatorskich Europy Miast. Członkowie grupy to finaliści i laureaci licznych konkursów muzycznych i konkursu „Ośmiu Wspaniałych”. Także grupa ma na swoim koncie osiągnięcia na wielu przeglądach twórczości amatorskiej.


– Jest to zarówno nagroda za liczne inicjatywy, jakie grupa podejmuje w naszym mieście, ale także misja, z jaką młodzież udaje się do naszych miast partnerskich – mówi Paweł Wolicki, burmistrz Dębicy. – Mam nadzieję, że młodzi reprezentanci naszego miasta nie tylko znakomicie zaprezentują się podczas występów na festiwalu, ale także znakomicie spiszą się w roli ambasadorów Dębicy.

Burmistrz podczas spotkania organizacyjnego z młodzieżą przypomniał historię programu „Europa Miast”. Projekt powstał w kwietniu 2007 roku, maju po raz pierwszy został zaprezentowany w belgijskim mieście partnerskim Puurs i placówkach dyplomatycznych w Brukseli oraz euro parlamentarzystom. W tym roku Dębica pozyskała do programu Muro w Hiszpanii, Kapuvar na Węgrzech, Obzor i Svishtov w Bułgarii oraz Carei w Rumunii. Podczas konwentu Europy Miast, który odbył się w czerwcu w Dębicy chęć uczestnictwa w programie wyraziły miasta Dunaujvaros na Węgrzech i Salo w Finlandii. W lipcu w Kapuvar doszło do spotkania władz Dębicy z przedstawicielami samorządów z Austrii i Niemiec, zainteresowanymi przystąpieniem do Europy Miast. Wkrótce podpisana zostanie także umowa z Bardejovem na Słowacji.

– Okazuje się, że wszyscy przedstawiciele samorządów tych miast, mamy podobne oczekiwania od programu – mówi burmistrz Paweł Wolicki. – Zależy nam na pozyskiwaniu pieniędzy z Unii Europejskiej na inwestycje, poprawę estetyki miast oraz na organizację wspólnych przedsięwzięć artystycznych i sportowych, by mieszkańcy naszych miast korzystali z imprez organizowanych zarówno na miejscu, jak również, by mogli wyjeżdżać do miast partnerskich.

Wraz z młodzieżą do Obzor wyjadą Ireneusz Kozak, dyrektor Miejskiego Zarządu Oświaty, Elżbieta Kęsik, dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury Marek Kamiński, dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. Także oni jadą z misją nawiązania współpracy z placówkami w Obzor, ale także w rumuńskim Carei, przez które przejeżdżać będą dębiczanie. Delegacja została także zaproszona do bułgarskiego miasta Svishtov.