Burmistrz Paweł Wolicki, podczas pobytu w Belgii, wręczył władzom Puurs, miasta partnerskiego Dębicy, zaproszenie do programu „Europa Miast”. Program polega na autentycznej współpracy miast każdego z 27 państw Unii Europejskiej. Puurs to jedyne miasto partnerskie Dębicy, dlatego otrzymało zaproszenie, jako pierwsze.
 

– Ta współpraca ma już swoją 27 – letnią historię, która powstała z miłości Danuta Michalkiewicz i Alfrida Pelemana, dębiczanki i mieszkańca Puurs – mówi burmistrz Paweł Wolicki. – Kolejne etapy tej współpracy, konwoje humanitarne zorganizowany przez Belgów w latach 80 – tych XX wieku, kolejne małżeństwa, przyjaźnie i oficjalne podpisanie traktatu o partnerstwie tylko nas utwierdziły o tym, że warto nasz nowy program rozpocząć z samorządem Puurs.

Pelemanowie poznali się podczas występu dębickiego Zespołu Pieśni i Tańca „Małopolska” w Belgii. W kolejnych latach znajomi Danuty i Alfrida zawierali przyjaźnie między sobą. W Puurs zorganizowano kurs języka polskiego. W obu miastach ściśle współpracują także przedstawiciele straży pożarnych.

Misją programu „Europa Miast” jest trwałe jednoczenie miast Unii Europejskiej na poziomie samorządów i społeczności miejskich, a nie rządów poszczególnych państw. Związek, który powstanie z 27 miast partnerskich ma pozwolić na wspólną promocję, rozwój współpracy ekonomicznej z uwzględnieniem potencjału miast. Program obejmie także współpracę kulturalną i sportową, organizację seminariów informacyjno – edukacyjnych, wielostronnych spotkań oraz realizację wspólnych projektów, organizację targów i wystaw, festiwali muzycznych i innych zadań atrakcyjnych dla mieszkańców miast partnerskich.

– Takiego programu nie było dotąd nie tylko w Polsce, ale i w Europie – mówi Paweł Wolicki. – Chcemy, by ta współpraca między mieszkańcami partnerskich miast była autentyczna, bezpośrednia a nie jak dotąd opierała się o współpracę instytucji rządowych. To nie politycy budują współpracę, lecz ludzie. Tak jak ma to miejsce między Dębicą a Puurs. Chcemy, by ta współpraca miast Europy potoczyła się jak śnieżna kula, a władze Puurs pomogły nam ją pchać. 

Podczas spotkania w Urzędzie Miejskim w Puurs, w którym uczestniczyli radni Puurs, jednocześnie członkowie zarządu miasta, omówiono szczegółowo program zaproponowany przez burmistrza Dębicy. Koen van den Heuvel, burmistrz Puurs, uważa pomysł władz Dębicy za bardzo dobry.

– Jest bardzo interesujący, cieszymy się tym bardziej, że z taką inicjatywą wystąpiły władze Dębicy – mówi Koen van den Heuvel, burmistrz Puurs. – To pozytywne, że program nie jest tylko koncepcją marketingową ani działaniem polityków lecz chęcią współpracy mieszkańców i ich władz samorządowych. Partnerstwo miast to bardzo ważna sprawa.

 Następnie z rąk Pawła Wolickiego odebrał witraż i statuetkę z brązu przedstawiające logo „Dębicy – Miasta Otwartego”. Belgowie obejrzeli także film o Dębicy.

Przy okazji prezentacji programu „Europa Miast”, delegacja dębicka uczestniczyła w Balu Burmistrza „Puurs Śpiewa”. W ramach tego święta mieszkańcy bawią się na licznych koncertach, które jednocześnie odbywają się w miejscowym domu kultury. Organizacje pozarządowe, obsługujące imprezę, zarabiają w ten sposób na własne utrzymanie. Pomysł ten bardzo spodobał się władzom Dębicy, tym bardziej, ze w tym roku Bal Burmistrza obsługiwała młodzieżowa organizacja katolicka, która zarobione pieniądze przeznacza na remont swojego budynku. Także inne organizacje remontują i utrzymują swoje budynki za pozyskane pieniądze. Miast ułatwia im tylko ich zdobycie. Przedstawiciele dębickiej delegacji zwiedzili także miasto, odwiedzili Dom Pomocy Społecznej, Dom Kultury, Dom Młodzieży oraz Ośrodek dla Osób Niepełnosprawnych. Belgowie szczegółowo opowiedzieli o funkcjonowaniu placówek pomocy społecznej, gdzie szczególny nacisk kładzie się na zajęcia aktywizujące osoby starsze i chore oraz tworzy warunki mieszkaniowe podobne do warunków domowych. Podczas zwiedzania Antwerpii znalazła się także okazja do krótkiego spotkania i rozmowy z Jose Manuelem Durao Barroso, przewodniczącym Komisji Europejskiej.

W skład delegacji z Dębicy weszli: burmistrz Paweł Wolicki, jego zastępca Krzysztof Krawczyk, przewodniczący Rady Miejskiej Jan Borek, radny Zbigniew Godzisz, prezes dębickiego Stowarzyszenia Towarzystwa Polsko Belgijskiego „Serce za Serce’ Dębica – Puurs oraz pracownicy Wydziału Promocji Urzędu Miejskiego Zbigniew Chmura i Tomasz Rowiński