Kolejna konferencja na temat budowaniem partnerstw lokalnych w ramach projektu „Wzrost społeczno – gospodarczy miasta Dębicy poprzez nowe formy dialogu obywatelskiego i konsultacji publicznych oraz szkolenia administracji samorządowej” odbędzie się 15 kwietnia br. o godz. 13 do 16 w sali sesyjnej nr 51 Urzędu Miejskiego.
 

– To cykl jedenastu spotkań, na których liderzy społeczności dębickiej, placówek oświatowych, szefowie firm, organizacji pozarządowych mają okazję spotkać się i dyskutować na temat rozwoju gospodarczego naszego miasta – mówi Paweł Wolicki, burmistrz Dębicy. – Jeśli ich pomysły będą dobre i znajdą uznanie w gronie liderów uczestniczących w programie będą realizowane w następnych latach. Dębica 2020 będzie miastem pomysłów tych liderów i mieszkańców.

Burmistrz podczas poprzedniego spotkania w ramach programu, które odbyło się 31 marca br. przedstawił kierunek rozwoju miasta na najbliższe lata. – To inwestycje w infrastrukturę, których dotychczas nie było w tak dużej skali – mówi burmistrz Wolicki. – Z budżetu miasta w tym roku będzie to 40 milionów złotych, zaś z przedsiębiorstwami z udziałem miasta aż 60 milionów. To liczne inwestycje również w infrastrukturę, która pozwoli mieszkańcom na spędzenie wolnego czasu. W mieście powstaną kolejne place zabaw oraz boiska ze sztuczną nawierzchnią.

Program „Wzrost społeczno – gospodarczy miasta Dębicy poprzez nowe formy dialogu obywatelskiego i konsultacji publicznych oraz szkolenia administracji samorządowej” jest wspierany finansowo przez EEA Grants, czyli wsparcia na jego realizację udzieliły Islandia, Lichtenstein i Norwegia poprzez dofinansowanie z pieniędzy Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Spotkania mają na celu zachęcić mieszkańców do zgłaszania swoich pomysłów na rozwój Dębicy.

– W Dębicy nie brakuje osób bardzo aktywnych, mających ciekawe pomysły, tylko z różnych powodów nie przedstawiają ich – mówi Paweł Wolicki. – Zawsze podkreślam, że siłą naszego miasta są ludzie. Dlatego spotykamy się, by ponad podziałami politycznymi rozmawiać o naszym wspólnym domu, jakim jest Dębica. Od nas teraz zależy jak to miasto będzie wyglądało za kilka lat.  

Jadwiga Olszewska – Urban, prezes Międzynarodowego Centrum Partnerstw Lokalnych w Krakowie, podkreśla, że wielu liderów życia społecznego nie zna się ze sobą. – Program polega na współpracy ludzi, dlatego tak ważne jest, by tych spotkań było jak najwięcej, by przedstawiciele firm, dyrektorzy szkół, szefowie organizacji pozarządowych poznali się wzajemnie – mówi Jadwiga Olszewska – Urban. – To ci ludzie tak naprawdę mają wpływ na nasze środowisko lokalne, ważne, by o rozwoju gminy, czy powiatu mówili razem, zaczęli ze sobą współpracować, by szli razem w jednym kierunku. Połączenie sił daje efekty, pozwala zdiagnozować problemy, z jakimi się boryka społeczeństwo.

Inicjatywę władz miasta docenia także Tomasz Poręba, Główny Doradca Grupy Unia na Rzecz Europy Narodów Komisji Spraw Zagranicznych Parlamentu Europejskiego. – Bardzo ważne jest to, że władze Dębicy sięgają w przyszłość, jak miasto będzie wyglądało za 10 czy 20 lat, w jakim kierunku pójść, jakie inwestycje wykonać, by za kilka lat nie przegrać z innymi samorządami – mówi Tomasz Poręba. – Takie przyszłościowe myślenie charakteryzuje władze miast w Unii Europejskiej, takie są standardy. Ważne jest także to, że burmistrz podejmuje rozmowy, doprowadza do dialogu na tematy społeczne i gospodarcze z liderami życia lokalnego.